Anasayfa » Kamyonculara Özel » K3 Belgesi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

K3 Belgesi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

eTA kamyon ve tır şoförlerimiz için taşımacılıkla ilgili bilgileri paylaşmaya devam ediyor. Bu yazımızda K3 Belgesini özetle anlatacağız. K3 Yetki belgesi, ticari amaçla yurtiçi ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür.

K3 yetki belgesi için:

  1. Başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus özmal taşıtlarla en az 30 ton taşıma kapasitesine,
  2. 5.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.

Eğer özmal ticari taşıtın tescili, şoförden farklı biri adına tescil edilmişse şoför o aracı kullanamaz. Aynı zamanda, K3 yetki belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda, özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet süresince 20 yaşından büyük olmaması şarttır.

K3 yetki belgesi sahiplerinin, yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilecek/kayıtlı taşıtlarının geçerli araç muayenesinin bulunması şarttır.

K3 türü yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.

Son olarak, K3 yetki belgesi sahiplerinin en az bir adet orta düzey yönetici (ODY4) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri şarttır.

K1 ve K2 belgeleri hakkında bilgi almak için tıklayın.