Anasayfa » Güncel » Günlük Geçiş Rakamı 28 Bini Aştı, Sarp Sınır Kapısı Kilitlendi!

Günlük Geçiş Rakamı 28 Bini Aştı, Sarp Sınır Kapısı Kilitlendi!

Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslara açılan Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’nda günlük karşılıklı geçiş yapanların sayısı 28 bin kişiyi aştı.

sarp-sinir-kapisinda-arac-kuyrugu-etasimacilikKapının hizmete girdiği 1989 yılından sonraki en yüksek günlük geçiş rakamına ulaşan kapı fiziki yetersizliği nedeniyle yoğunluğa cevap veremeyince kilometrelerce TIR ve otomobil kuyruğu oluştu. Yaya olarak sınırı geçmek isteyen ve yürüyüş tünellerinde de saatlerce sırada bekleyen vatandaşlar da oluşan izdiham nedeniyle zor anlar yaşadı. Sarp Sınır Kapısı’nda Türkiye ve Gürcistan hükümetleri arasında iki ülke arasında kimlikle geçiş için imzalanan protokolün 11 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte iki ülke vatandaşları karşılıklı geçişe başladı. Sarp Sınır Kapısı’nda aylık ortalama 18 bin olan karşılıklı geçiş rakamı, yaz dönemi ile birlikte 28 bine ulaştı.

Sarp Sınır Kapısı’nın açıldığı 1989 yılından bugüne kadarki en yüksek geçiş rakamlarına ulaşılan sınır kapısı, fiziki yetersizliği nedeniyle artan yoğunluğa cevap veremez hale geldi. Kapıda 10 kilometreyi aşan TIR ve 3 kilometreyi bulan otomobil kuyruğu oluştu. Yolun alt kısmında otomobil, üst kısmında da TIR kuyrukları Karadeniz Sahil Yolu boyunca uzayıp gitti. İki parkı dolduran TIR’lar, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde tüneller de dahil olmak üzere sırada bekliyor. Gıda ve ilaç maddesi taşıyan TIR’lardaki bazı maddelerin bozulma tehlikesi yaşadığı belirtildi.

Bu arada, yaya olarak sınırı geçmek isteyen ve yürüyüş koridorlarında saatlerce sırada bekleyen vatandaşlar da oluşan izdihamda zor anlar yaşadı. Sınırın Gürcistan tarafında da benzer izdiham görüntüleri oluştu. Yaya tünel koridorlarında saatlerce sıra bekleyen vatandaşlar alkış ve ıslıklarla yaşadıklarını protesto etti.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın